LOWE meeting in Katowice

W dniach 22-23 kwietnia 2025 r odbyła się w Katowicach ogólnopolska konferencja dla regionalnych koordynatorów LOWE (Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji). Uczestniczyło w niej wielu koordynatorów LOWE, które powstały w obu edycjach programu grantowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowanego w latach 2017-2022. Uczestnikami byli też przedstawiciele kilku Urzędów Marszałkowskich, JST, a także przedstawiciele zainteresowanych tematyką edukacji całożyciowej dorosłych w zgodzie z Modelem LOWE. Organizatorem konferencji była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Wśród uczestników konferencji najliczniej reprezentowana była Małopolska, a także te LOWE, które zostały utworzone i wsparte przez Fundację Małopolska Izba Samorządowa. Stanowiło to kolejny dowód na to, jak ważne w realizacji przedsięwzięć edukacyjnych na rzecz osób dorosłych jest stałe wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla szkół, w ramach których prowadzone jest LOWE. Wśród prelegentów wskazać trzeba na dwie bardzo ciekawe prezentacje. Były to prezentacja doświadczeń p. Iwony Czapli z LOWE w Proszeniu (województwo łódzkie), która opowiadała o tworzeniu oferty edukacyjnej z uczestnikami LOWE, jej rozwoju, a także o tym, jak ważne jest wsparcie finansowe dla działających LOWE, aby mogło ono skutecznie i efektywnie realizować swoje zadania na rzecz lokalnej społeczności i wzmacniania jej potencjałów oraz rozwoju kapitału kompetencyjnego dorosłych członków lokalnej społeczności. Na koniec swego wystąpienia p. I.Czapla zaapelowała do decydentów, aby nie zapominali o już istniejących LOWE i wsparli je finansowo, aby nie zaprzepaścić tych efektów edukacyjnych, które powinny stawać się dumą Polski w dawaniu szans dorosłym Polkom i Polakom w zakresie rozumienia rzeczywistości i aktywnemu oraz racjonalnemu sprostaniu wyzwaniom przyszłości.

Kolejnym wystąpieniem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem był wykład prof. UJ Doroty Gierszewski „Wiedza, partycypacja, demokracja – Uniwersytety Ludowe jako przestrzeń edukacji obywatelskiej”

Z ogromnym i bardzo pozytywnym odzewem spotkała się prezentacja p. Joanny Ozorki-Krawczyk – koordynatorki LOWE w Gminie Szczurowa – i p. Jacka Kwiatkowskiego – prezesa Zarządu Fundacji MIS na temat: „Teatr jako narzędzie uczenia się: Proces tworzenia spektaklu „Mały Książę” jako przykład rozwoju kompetencji kluczowych w edukacji dorosłych”.

 

Praktyczny wymiar współpracy międzysektorowej w zakresie edukacji (i tej formalnej, i tej poza- i nieformalnej) przedstawiła na przykładzie Małopolski p. Anna Diawoł-Sitko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Prezentowała dobrą praktykę jaką jest konstruktywna praca Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji działającego jako organ doradczy Marszałka Województwa w zakresie edukacji. W swym wystąpieniu wielokrotnie przywoływała dorobek Fundacji MIS w zakresie wdrażania Modelu LOWE, ze szczególnym uwzględnieniem efektów prac ekspertów Think Tank LOWE, powołanego w 2023 r. przez Radę Fundatorów Fundacji MIS.

 

Najważniejsze jednak działo się pomiędzy, czyli w przysłowiowych kuluarach. Rozmowy, ustalenia, inspiracje, nowe pomysły i znajomości na pewno zaowocują u nas w niedalekiej przyszłości, gdyż LOWE to istotna część DNA Fundacji MIS, a siła partnerstwa LOWE utworzonego przez naszą Fundację ma już ogromną moc sprawczą i ma wartość trudną do oszacowania. 

Więcej informacji o LOWE i innych inicjatywach edukacyjnych realizowanych przez Fundację a stronie https://lowe.edu.pl/

Skip to content
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.