IV Konkurs fotograficzny “Kraków w obiektywie Seniora w 20. Rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”

Już po raz czwarty Fundacja Małopolska Izba Samorządowa zaprasza krakowskich seniorów do udziału w konkursie fotograficznym, organizowanym ze środków Miasta w ramach gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych 2021–2025.

Tegoroczna edycja jest szczególna – 20 lat temu Polska wstąpiła w poczet członków Unii Europejskiej, co stało się istotnym impulsem rozwojowym w życiu Polek i Polaków, a także dla całego Krakowa, a 10 lat temu powstała Krakowska Rada Seniorów jako jedna z pierwszych w Polsce. Tematyce tych dwóch wydarzeń poświęcony jest tegoroczny IV. Konkurs fotograficzny “Kraków w obiektywie Seniora w 20. Rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”. Dzięki zdjęciom zgłoszonym do Konkursu, chcemy zobaczyć Kraków, jego Mieszkańców i Gości oraz architekturę i dziejące się w nim wydarzenia obiektywem Seniorów, ale po 20 latach od wejścia Polski do Unii Europejskiej i po 10 latach działania Krakowskiej Rady Seniorów. Chcemy zobaczyć okiem obiektywu, życie Krakowa i jego Mieszkańców oraz Gości, a także jak zmienił się Kraków, jak zmieniła się jakość życia, jak nowoczesnym i przyjaznym ludziom jest teraz Kraków – w 20 lat od przystąpienia do Unii Europejskiej.  Dokonania Rady Seniorów są też imponujące, a wielu Krakowian nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Dlatego jesteśmy przekonani, że wystarczy jedno ujęcie, by dać dowód na to, jak wiele w ciągu tych lat uległo w naszym mieście zmianie, jak Miasto i żyjący w nim oraz goszczący Ludzie zmienili się, jak Miasto ma wiele do zaoferowania, choć przez te lata tak bardzo już do tego wszystkiego przywykliśmy, że trudno nam jest to wszystko zauważyć i docenić. A tu przecież chodzi o ciągły zachwyt swoim Miastem, swoją Dzielnicą, Osiedlem, ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, realizacji pasji, spotykania się w gronie Najbliższych i Przyjaciół – tych ze starych lat i tych zupełnie nowych, poznanych dzięki przebogatej ofercie imprez i możliwości rozwoju dostępnych nie tylko Seniorom w Krakowie. Zachęcamy, by ten IV Konkurs Fotograficzny dotyczył zachwytu – zachwyćmy się Miastem, jego Ludźmi, Architekturą i Wydarzeniami i pokażmy na dowód, że to wszystko jest możliwe dzięki temu, że 20 lat temu wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, a 10 lat temu głos Seniorów został wysłuchany i nadal jest reprezentowany w podejmowaniu ważnych dla rozwoju Miasta decyzji.

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach (przestrzeń miejska, wydarzenia, ludzie), a jego uczestnikami mogą być wszyscy mieszkający w Krakowie seniorzy powyżej 60. roku życia. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie się do Konkursu, zaakceptowanie Regulaminu Konkursu, a następnie przesłanie zdjęcia w jednej z trzech kategorii.

Prace fotograficzne należy przesłać wyłącznie w wersji elektronicznej od dnia 2 września 2024 do 30 września 2023 r. do godz. 23.59 bezpośrednio na adres mailowy: fotokonkurs@fundacjamis.org.pl w tytule wiadomości wpisując „IV KONKURS FOTOGRAFICZNY”

Kolejno warunkiem jest dostarczenie Karty Zgłoszenia (która jest załącznikiem nr 1 do Regulaminu i dostępna poniżej). Prawidłowo wypełnioną kartę zgłoszenia zgodnie z §5 ust 4 należy dostarczyć do Organizatora Konkursu nie później niż do dnia 30 września 2024 r do godz. 16.00  wyłącznie w formie papierowej do siedziby Organizatora w zaklejonej kopercie z opisem „Godło/Pseudonim – IV Konkurs fotograficzny”. Regulamin konkursu, formularz do przesłania zdjęć i karta zgłoszenia dostępne są na stronie Konkursu https://fotokonkurs.fundacjamis.org.pl/, a także można je otrzymać w siedzibie Fundacji (ul. Daszyńskiego 16) i we wszystkich 55 CAS na terenie miasta Krakowa.

Prace konkursowe muszą być wykonane samodzielnie, nie mogą być plagiatem i nie mogą być nigdzie wcześniej publikowane. Nie można też zgłaszać zdjęć biorących udział w poprzednich edycjach Konkursu, ani w innych konkursach fotograficznych. Fotografie należy nadsyłać wyłącznie w formie elektronicznej. Jeden uczestnik może złożyć maksymalnie trzy opisane zdjęcia (godło, kategoria, tytuł pracy), po jednym w każdej z kategorii. Nie dopuszcza się serii ani zestawów fotografii. Nie zezwala się na stosowanie fotomontaży polegających na łączeniu elementów zdjęcia pochodzących z różnych plików oraz obróbki graficznej mającej wpływ na zmianę charakteru fotografowanej sceny. Dopuszczalna jest standardowa obróbka surowych plików celem nadania im właściwej kolorystyki, kontrastu oraz kadrowanie. Zdjęcia wykonane lub przetwarzane z wykorzystaniem technologii opartych o AI (Sztuczną Inteligencję) muszą być wyraźnie oznaczone, że powstały w wyniku zastosowania technologii AI.

Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w Konkursie zorganizowane zostaną spotkania informacyjne w siedzibie Fundacji Małopolska Izba Samorządowa przy al. Daszyńskiego 16 w Krakowie, w terminach:

• 06.09.2024 o godzinie 16.00 – 17.00
  • 11.09.2024 o godzinie 16.00 – 17.00
  • 16.09.2024 o godzinie 16.00 – 17.00
  • 23.09.2024 o godzinie 16.00 – 17.00

Wręczenie nagród odbędzie się 16 października 2024 w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 przy ul. Zabłocie 20. Wystawę pokonkursowę oglądać będzie można do 30 października 2024 r. w Holu Klastra (parter).  Następnie od listopada 2024 wystawa będzie prezentowana w innych miejscach na terenie Krakowa, m.in. CAS Zabłocie Grzegórzki oraz jednym z hospicjum krakowskich. Zachęcamy inne instytucje do zgłoszenia się do nas i organizacje wystawy w swoich wnętrzach – informuje Organizator.

Wszelkie pytania na temat Konkursu należy kierować na adres mailowy: fotokonkurs@fundacjamis.org.pl lub pod nr tel.: 574 999 457, 12 200 29 26

Konkurs jest finansowany ze środków Miasta Krakowa.