Spotkanie LOWE w Katowicach

W dniach 22-23 kwietnia 2025 r odbyła się w Katowicach ogólnopolska konferencja dla regionalnych koordynatorów LOWE (Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji). Uczestniczyło w niej wielu koordynatorów LOWE, które powstały w obu edycjach programu grantowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowanego w latach 2017-2022. Uczestnikami byli też przedstawiciele kilku Urzędów Marszałkowskich, JST, a także przedstawiciele zainteresowanych tematyką edukacji całożyciowej dorosłych w zgodzie z Modelem LOWE. Organizatorem konferencji była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Wśród uczestników konferencji najliczniej reprezentowana była Małopolska, a także te LOWE, które zostały utworzone i wsparte przez Fundację Małopolska Izba Samorządowa. Stanowiło to kolejny dowód na to, jak ważne w realizacji przedsięwzięć edukacyjnych na rzecz osób dorosłych jest stałe wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla szkół, w ramach których prowadzone jest LOWE. Wśród prelegentów wskazać trzeba na dwie bardzo ciekawe prezentacje. Były to prezentacja doświadczeń p. Iwony Czapli z LOWE w Proszeniu (województwo łódzkie), która opowiadała o tworzeniu oferty edukacyjnej z uczestnikami LOWE, jej rozwoju, a także o tym, jak ważne jest wsparcie finansowe dla działających LOWE, aby mogło ono skutecznie i efektywnie realizować swoje zadania na rzecz lokalnej społeczności i wzmacniania jej potencjałów oraz rozwoju kapitału kompetencyjnego dorosłych członków lokalnej społeczności. Na koniec swego wystąpienia p. I.Czapla zaapelowała do decydentów, aby nie zapominali o już istniejących LOWE i wsparli je finansowo, aby nie zaprzepaścić tych efektów edukacyjnych, które powinny stawać się dumą Polski w dawaniu szans dorosłym Polkom i Polakom w zakresie rozumienia rzeczywistości i aktywnemu oraz racjonalnemu sprostaniu wyzwaniom przyszłości.

Kolejnym wystąpieniem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem był wykład prof. UJ Doroty Gierszewski „Wiedza, partycypacja, demokracja – Uniwersytety Ludowe jako przestrzeń edukacji obywatelskiej”

Z ogromnym i bardzo pozytywnym odzewem spotkała się prezentacja p. Joanny Ozorki-Krawczyk – koordynatorki LOWE w Gminie Szczurowa – i p. Jacka Kwiatkowskiego – prezesa Zarządu Fundacji MIS na temat: „Teatr jako narzędzie uczenia się: Proces tworzenia spektaklu „Mały Książę” jako przykład rozwoju kompetencji kluczowych w edukacji dorosłych”.

 

Praktyczny wymiar współpracy międzysektorowej w zakresie edukacji (i tej formalnej, i tej poza- i nieformalnej) przedstawiła na przykładzie Małopolski p. Anna Diawoł-Sitko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Prezentowała dobrą praktykę jaką jest konstruktywna praca Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji działającego jako organ doradczy Marszałka Województwa w zakresie edukacji. W swym wystąpieniu wielokrotnie przywoływała dorobek Fundacji MIS w zakresie wdrażania Modelu LOWE, ze szczególnym uwzględnieniem efektów prac ekspertów Think Tank LOWE, powołanego w 2023 r. przez Radę Fundatorów Fundacji MIS.

 

Najważniejsze jednak działo się pomiędzy, czyli w przysłowiowych kuluarach. Rozmowy, ustalenia, inspiracje, nowe pomysły i znajomości na pewno zaowocują u nas w niedalekiej przyszłości, gdyż LOWE to istotna część DNA Fundacji MIS, a siła partnerstwa LOWE utworzonego przez naszą Fundację ma już ogromną moc sprawczą i ma wartość trudną do oszacowania. 

Więcej informacji o LOWE i innych inicjatywach edukacyjnych realizowanych przez Fundację a stronie https://lowe.edu.pl/

Przejdź do treści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.