🇪🇺 Już w najbliższą niedzielę wybieramy 53 przedstawicieli 🇵🇱 Posłów do Parlamentu Europejskiego.To bardzo ważne wybory dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. My, Wyborcy, jesteśmy zobowiązani w stosunku do Przyszłości, aby wybrać tych kandydatów, którzy zapewnią swymi decyzjami spójność Europy oraz jej bezpieczeństwo w każdym tego słowa znaczeniu i solidne warunki do trwałego, zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju. Tylko Zjednoczona w Unii Europejskiej Europa jest silna i zapewnia wysokiej jakości warunki do życia i rozwoju. W obliczu kryzysu klimatycznego oraz wojny w Europie za naszą wschodnią granicą, nie możemy pozwolić na to, by do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani ci, którzy nie chcą wspólnoty, którzy wolą chaos, wojnę, bałagan i brak bezpieczeństwa.
Pamiętajmy o tym i idąc do urn, zachęcajmy wszystkich, którzy mają prawo do głosowania, ale uważają, że te wybory nie są dla nich ważne, aby poszli z Wami i oddali swój głoś na przyszłość, równość, spokój, bezpieczeństwo i rozwój.
Czym zajmuje się Parlament Europejski? Stanowi prawo dla całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski pełni trzy zasadnicze funkcje.
Funkcja ustawodawcza
- uchwala, wraz z Radą UE, przepisy prawa europejskiego, w oparciu o wnioski ustawodawcze Komisji Europejskiej
- podejmuje decyzje w sprawie umów międzynarodowych
- podejmuje decyzje w sprawie rozszerzenia UE
- bada roczny plan prac Komisji i występuje do Komisji o przedłożenie wniosków ustawodawczych
Funkcja nadzorcza
- sprawuje nadzór demokratyczny nad pozostałymi instytucjami europejskimi
- wybiera przewodniczącego Komisji i zatwierdza skład Komisji; może uchwalić „wotum nieufności”, zmuszając Komisję do dymisji
- udziela absolutorium z wykonania budżetu, tzn. zatwierdza prawidłowe wykonanie budżetu
- rozpatruje petycje od obywateli oraz powołuje komisje śledcze
- omawia kwestie dotyczące polityki pieniężnej z Europejskim Bankiem Centralnym
- kieruje zapytania do Komisji i Rady
- monitoruje wybory
Funkcja budżetowa
- wraz z Radą ustanawia budżet UE
- zatwierdza długoterminowy budżet UE, tzw. wieloletnie ramy finansowe
Za chwilę będzie cisza wyborcza. Nie wolno agitować. Ale można zachęcać do tego, by uczestniczyć w wyborach oraz zgłębiać wiedzę o Unii Europejskiej, jej historii, instytucjach, osiągnięciach, Parlamencie Europejskim, jego strukturze, zadaniach, znaczeniu dla nas i przyszłości młodych pokoleń. Więcej informacji o Parlamencie Europejskim na stronie https://european-union.europa.eu/index_pl
Więcej informacji o samym głosowaniu na stronie https://wybory.gov.pl/pe2024/
Widzimy się przy urnach w niedzielę 9 czerwca 2024 r. Wybieramy Przyszłość, Bezpieczeństwo i Rozwój ! 🇵🇱 🇪🇺