MINDFULNESS W ŚRODOWISKU PRACY

Trening uważności (Mindfulness) opiera się na zasadach psychologii pozytywnej, z naciskiem na umiejętności umożliwiające skuteczniejsze radzenie sobie i redukcję stresu. Stosowanie praktyk opartych na uważności ma pozytywny wpływ na uczenie się społeczne i emocjonalne, które jest niezwykle istotne w pracy, szczególnie w obecnym czasie.

  • Z drugiej strony kontakt z naturalnym środowiskiem budzi pozytywne emocje i regenerację po stresie, poprawia podatność na trening uważności, czyniąc go bardziej efektywnym.
  • Rola natury w miejscu pracy wzrasta – istniejąca teoria i badania sugerują, że kontakt z naturą można uznać za strategię w miejscu pracy, która ma na celu zmniejszenie stresu, a jednocześnie poprawia wydajność i ogólne samopoczucie.

👇

Projekt MINDLIVEN (Mindfulness-in-Nature Based Training through Virtual Environments), w który nasza Fundacja jest zaangażowana, łączy lecznicze działanie natury i odstresowujące działanie filozofii Mindfulness z korzyściami w zakresie łagodzenia negatywnych skutków stresu w środowisku w pracy.
Jednym z wyzwań jakie postawili przed sobą Partnerzy projektu, to zwiększenie świadomości menedżerów firm, że praktyki oparte na uważności w naturze mogą przynieść korzyści ich pracownikom w systematycznym podejściu do uczenia się społecznego i emocjonalnego i radzenia sobie ze stresem w pracy.

Projekt MINDLIVEN jest realizowany we współpracy międzynarodowej z: Università degli Studi di Verona i Unione Territoriale Sindacale CISL Vicenza (Włochy), Universidad de Sevilla (Hiszpania), Instituto Universitario de Lisboa I Virtual Campus LDA z Porto (Portugalia), Creative Thinking Development (Grecja), przy wsparciu finansowym z Programu Erasmus Plus.